שדה בריר – המסע לקידום תכנית בישראל

שדה בריר הינו חלק קטן משדה הפוספטים שהוגדר כ"שדה זוהר", אשר נתגלה והוגדר בשנים 1980-1981 במסגרת סקר גיאולוגי ארצי. השדה מצוי בבקעת ערד ממערב לעיר ערד ומשתרע על שטח של 60 קמ"ר. הפוטנציאל הכמותי שבו נע בין 250 ל-500 מיליון טונות פוספט בר ניצול.

ב-1985 הוגשה תכנית לכרייה בשדה זוהר. שלוש שנים לאחר מכן נידון הנושא בממשלה, שהחליטה על הקמת וועדה מקצועית מסייעת שתבחן את הנושא ותגיש המלצותיה לממשלה. ב-1989 פורסמו המלצות וועדת רהב, בהן הומלץ לאפשר כרייה בזוהר הדרום (מדרום לכביש 31). הוחלט שכרייה זו תהיה מותנית בביצוע כרייה ניסיונית על מנת לבדוק את ההשלכות הסביבתיות.

הוועדה המחוזית החליטה לקבל את המלצות וועדת רהב והוחלט לקדם תכנית מצומצמת יותר החופפת את האזור שהומלץ לביצוע הכרייה הניסיונית. אזור זה הוא שדה בריר, המשתרע על שטח של 13 קמ"ר. התכנית הוצגה להנהלת העיר ערד ב-1997 והוחלט על תיאום ושיתוף פעולה לקידומה. ב-1999 מינתה העירייה צוות בראשות מנהל היחידה הסביבתית לטיפול בקידום התכנית מול חברת "רותם אמפרט". העירייה התנתה את שיתוף הפעולה בהצהרה בכתב של חברת "רותם" אין כוונה לכרות פוספטים בזוהר צפון.

הכנת התכנית נעשתה בתאום ובשיתוף עם הצוות שמונה ע"י עיריית ערד, בראשות מנהל היחידה הסביבתית. כל התכניות ומסמכי התכנית וכן הפעילות בשטח נעשו בתאום פעולה מלא והדוק בין "רותם אמפרט" לעיריית ערד. ב-2004, לאחר שנערך תסקיר סביבתי התקבלה חוות הדעת של המשרד להגנת הסביבה שאין לו התנגדות לקידום התכנית לכריית פוספט בשדה בריר.

ב-2005 נערך דיון ציבורי לתכנית בריר בעיר ערד, בהשתתפות ראש העירייה, נציגי רותם, המפקח על המכרות, ונציגי משרד הפנים והגנת הסביבה. ב-2008 הובאה התכנית לדיון בוועדה המחוזית, בה ביקשה הרופאה המחוזית זמן נוסף על מנת לפנות למומחה חיצוני לקבלת חוות דעת בלתי תלויה, וזאת לאור חוות הדעת הסותרות של המומחים, מטלה שהוטלה על משרד הבריאות. "רותם אמפרט" התחייבה כי כל חוות דעת חיצונית בלתי תלויה תהיה מקובלת עליה. שנה אחרי, כשעדיין לא הוכן הדו"ח המבקש, ננזף משרד הבריאות בוועדה המחוזית.

ב-2010 החליט שר הבריאות (ראש הממשלה) שיש למנות מומחה חיצוני בלתי תלוי לבדיקת הנושא. לשם ביצוע המשימה מונה פרופ' שפירא, מומחה לבריאות הציבור, שביקר במכרות, קרא את כל הדו"חות וקבע לבסוף בשנת 2011 – באופן פסקני – שלא קיימת כל מניעה לקדם את התכנית ולכרות בשדה בריר, תחת ניטור ומעקב של המשרד להגנת הסביבה, כפי שכבר נקבע שבע שנים לפני כן.

על אף השתלשלות אירועים זו, בה הגיעו למסקנות חוזרות ונשנות שניתן לכרות בשדה בריר, והכל בהתאם לתקנות הסביבתיות הנדרשות, התעכב הפרויקט. משרד הבריאות החליט לא  לאמץ את דו"ח המומחה (על אף הבטחתו של סגן שר הבריאות). כעת מבקש המשרד לבצע ניטור באחד המכרות הפעילים של "רותם אמפרט".

לסיכום, כבר 15 שנים שחברת "רותם אמפרט" מקבלת על עצמה כל אילוץ ובדיקה שנדרשים לטובת הפרוייקט. דו"חות המומחים לאורך השנים הגיעו למסקנה שניתן לכרות בשדה בריר, ושלדבר לא תהיינה השפעות שליליות סביבתיות.

שתפו עם חבריכם:
 • Print
 • Digg
 • StumbleUpon
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Yahoo! Buzz
 • Twitter
 • Google Bookmarks
דף הבית

3 תגובות לפוסט:

 1. מאת יריב:

  אחרי כל כך הרבה דיונים ובדיקות ומומחים שונים, מתי הצפי שהפעילות תחל?

 2. מאת איתן שקד:

  אכן משרד הבריאות לא יכל לקבל חוות דעת התומכת בכרייה, אשר הוזמנה מראש, שהיא בעייתית מאוד מבחינה מקצועית. השתלשלות העניינים המתוארת כאן לוקה בחוסר רב. אין ביטוי לעמדת תושבי העיר נגד המכרה אשר הובעה באופן ברור:88% נגד המכרה במשאל הטלפוני בשנת 2005, גם לא כתבתם על 6000 החתימות של תושבי העיר, לא כתבתם על ההחלטות החוזרות של מועצת העיר להתנגד למכרה, ולא ציינתם את התנגדותם של ראשי העיר ד"ר מוטי בריל, גדעון בר-לב וטלי פלוסקוב. התמונה החמורה הקשורה לעניין היא ההתנהלות הפוליטית הפסולה הקשורה לנסיונות לאשר את המכרה. למעשה לאחר מתן חוות הדעת הנחרצת של בכירי המומחים במשרד הבריאות נגד המכרה הופעל מכבש לחצים על משרד הבריאות מטעם משרד ראש הממשלה. את החלק הזה כל אזרח ישראלי צריך להכיר כי אני מניח שזה יכנס לספרי ההיסטוריה תחת כותרת מאוד לא מחמיאה: ראש הממשלה ניסה לכפות על ליצמן ועל ראש שירותי הבריאות שיקבלו את חוות דעתו של הפרופ' שמואל שפירא המתירה את הכרייה. חוות הדעת נשמרה בסוד, כמובן. כשנחשפה ניכר בה שהיא באמת מוזמנת ומגמתית ומכיוון שכך אינה מקצועית. משרד הבריאות לא יכל את חוות הדעת הזאת ואז נכפה עליו לערוך ניטור באורון, מקום אחר עם נתונים אחרים. צר לי מאוד על כל זה, הרי שבירת הדרג המקצועי הבכיר ביותר של משרד ממשלתי על ידי ראש הממשלה היא נזק אדיר ללב המנגנון הממשלתי הדמוקרטי. הרי אין לנו ערד אחרת, אין לנו משרד בריאות אחר ואין לנו מדינה וארץ אחרת. גם אתם, אנשי "רותם אמפרט" זקוקים למשרד הבריאות ממש כמוני. חשוב לקרוא את חוות הדעת של משרד הבריאות!http://nobarir.com/~files/block/3917/80E.pdf

  • איתן שלום,
   צר לי כי אתה מצטט בהחלטיות כה רבה, מידע לא מדויק שהגיע לידך (וכפי שאתה מצטט הגיע מאתר המתנגדים לכרייה בבריר).

   אשמח להיפגש עימך בכל מקום וזמן על מנת להסביר לך ולהבהיר לך, עד כמה המידע שיש בידך אינו מדוייק וזאת בלשון המעטה.

   בקצרה, כל הנושאים הכוללים השפעות אפשריות מאבק או קרינה, נבדקו על ידי טובי המומחים מהמשרד להגנת הסביבה, ובמהלך שנים רבות. כולל שימוש במודלים החדישים ביותר והמעודכנים ביותר – כל המומחים מצאו כי אין ולא תהיה כל השפעה על תושבי האזור במהלך הכרייה.

   בנוסף, רותם התחייבהולא פעם אחת, כי במידה וימצא על ידי מומחה בלתי תלוי, כי יש סכנה בכרייה, היא לא תכרה.
   רותם התחייבה גם לשנת ניסיון, צו אישי, ועדת מעקב, הפסקת עבודה בתנאים מטאורולוגים קשים, ועוד.

   אני סמוך ובטוח שבמידה ותסכים להיפגש עימי להסבר מקיף, תקבל תמונה שונה לגמרי מזאת שהוצגה לך באתר המתנגדים ואותה הינך מאמץ ללא מצמוץ או בחינה נוספת של הדברים.

   בברכה,
   אורי.