שדה בריר – על תיירות ותעשייה


חובבי הטיולים והסביבה שואלים אודות מצבם של האתרים שבסביבת שדה בריר, במידה ויפתח בו מכרה פוספט. האתרים הסמוכים לשדה נמצאים מחוץ לאזור השתמרות הפוספט והשדה עצמו משמש לחקלאות בעל. בפעילותה, משלבת רותם אמפרט נגב את השיקום כחלק מעבודת הכרייה, כאשר שיקום טוב מאפשר שמירה על הטבע ועל הסביבה.

שדה בריר הוא כיום שטח פתוח הנחרש שנה בשנה לצורך גידולי חקלאות בעל, ע"י תושבי הפזורה החיים במקום. בנוסף, בשדה דרכי עפר רבות שאינן מטופלות כיום, המעלות ענני אבק.

לחברת רותם 3 מכרות פעילים – אורון, צין, מישור רותם, בהם עבודת הכרייה נעשית בתאי שטח קטנים המשוקמים מייד לאחר סיום הכרייה. בעבודת שיקום זו אנחנו מחזירים את הקרקע, שמוסרת מראש לצרכי שיקום, ולמעשה האזור יכול לחזור לייעודו המקורי.

באזור המערבי של שדה בריר ישנם שלושה אתרים אליהם מגיעים מטיילים: חורבת עוזה, חורבת רדום ונחל קינה שבתוכו גם גב קינה. שלושת אתרים אלו, נמצאים מחוץ לאזור ההשתמרות של מרבץ הפוספט ולכן לא קיים החשש שיפגעו כתוצאה מפעילות הכרייה העתידית.

הטענה כי פעילות הכרייה בשדה בריר תקטין את מספר המטיילים המגיעים לסביבה נובעת מחשש מוגזם וחוסר היכרות עם מכרות רותם הפעילים כיום. אל המכרה (בתאום עם חברת רותם) מגיעים אלפי מטיילים אשר מעוניינים לראות וללמוד על התעשייה באזור. לשמורות הטבע באזור המכרות מגיעים מטיילים והמפעלים אף משמשים כמקומות חנייה, עם פינות מנוחה, שהוקמו לנוחות המטיילים, ארונות להטמנת מזון למטיילי שביל ישראל. המפעלים גם מסייעים למטיילים בסביבה שנקלעו לצרה. כמו כן, בתאום עם הרשויות אנחנו מתחזקים דרכים, דוגמת הדרך בנחל צין המובילה לשדה הבולבוסים, שלולא תחזוקה על ידי החברה, לא הייתה נגישה ורק מיטיבי לכת ובעלי רכבי שטח היו מגיעים לאזור.

אנחנו שותפים לרצון לפתח את התיירות באזור, ועל מנת לפתח בסיס כלכלי איתן, יש צורך בכלכלה מגוונת המבוססת על מגוון מקורות הכנסה. תעשיית הפוספטים קיימת בנגב כבר מתחילת שנות החמישים, הרבה לפני שרובנו הגיע לאזור או נולד. תעשייה זו עובדת ברציפות, ועונה על הדרישה למזון בעולם שהולכת וגוברת עם הזמן.

עבודת הכרייה במכרה בריר תפיח חיים באזור, ותאפשר לבתי מלאכה, ספקי שרותים, מזון, מכונאות וכו' תוספת הכנסה. כמו כן, שיתוף פעולה בין רותם אמפרט נגב לעיר ערד ולסביבה יאפשר לקדם ולפתח את האזור.

מאת סימון וולין – גיאולוג ראשי, רותם אמפרט נגב

שתפו עם חבריכם:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks
דף הבית